Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych zęba. Miazga jest bogato unerwioną i unaczynioną tkanką, wypełniającą komorę zęba. Leczenie kanałowe daje możliwość przywrócenia zęba do zdrowia i pełnej funkcjonalności, nawet jeśli jest w bardzo złym stanie. Aby zapewnić maksymalną dokładność i bezpieczeństwo zabiegu, w naszej klinice leczenie kanałowe przeprowadzamy pod mikroskopem stomatologicznym.
Spis treści
Kiedy wprowadzone jest leczenie kanałowe?
Leczenie z zakresu endodoncji wykonujemy w sytuacji zaawansowanej próchnicy. Gdy bakterie próchnicze przedostają się do miazgi, infekują ją i wywołują jej stan zapalny. Objawem choroby jest zazwyczaj ból zęba i obrzęk otaczających go tkanek. To ostatnia szansa na podjęcie leczenia. Brak interwencji lekarza prowadzi do utraty zęba.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonujemy także w sytuacji, gdy doszło do zwichnięcia lub złamania zęba, czyli urazu, który uszkodził lub obnażył miazgę zębową. Na tego rodzaju zabieg pacjent może także być skierowany podczas leczenia protetycznego, np. przed zamocowaniem korony protetycznej, oraz po stwierdzeniu zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Zdarzają się także przypadki, że leczenie kanałowe należy powtórzyć, gdyż po pierwszym zabiegu doszło do powikłań. Zabieg taki nosi nazwę reendo.
Przebieg leczenia kanałowego pod mikroskopem
Leczenie kanałowe pod mikroskopem rozpoczynamy od badań diagnostycznych. Nasz wysokiej jakości, nowoczesny sprzęt do diagnostyki radiologicznej daje możliwość wykonania wszystkich badań szybko i niezwykle precyzyjnie. Na podstawie otrzymanych wyników endodonta tworzy plan leczenia. Podczas każdego zabiegu korzystamy z wysokiej klasy mikroskopu stomatologicznego. Pozwala on na oświetlenie i powiększenie do 25 razy obszaru pola zabiegowego, dzięki czemu jesteśmy w stanie przeprowadzić nawet bardzo skomplikowane zabiegi i przyspieszyć cały proces leczenia.
Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia kanałów zęba, właściwego ich ukształtowania i zdezynfekowania. Tak przygotowane kanały muszą zostać precyzyjnie uszczelnione – w tym celu stosujemy zazwyczaj materiał pochodzenia naturalnego zwany gutaperką. Ostatnim etapem leczenia jest odbudowa korony zęba. Jeśli doszło do jej dużych uszkodzeń, mocowane jest uzupełnienie protetyczne. Jeśli spora jej część została zachowana, stosujemy wypełnienia typu inlay lub onlay.
Czy leczenie kanałowe boli – efekty endodoncji
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy leczenie kanałowe boli. Z tą obawą spotykamy się dość często, jednak należy podkreślić, że współczesna endodoncja jest całkowicie bezbolesna i nie ma nic wspólnego z dawnymi praktykami. Wszystko dzięki nowoczesnej aparaturze i skutecznemu znieczuleniu miejscowemu, które podajemy pacjentom przed rozpoczęciem zabiegu.
Koszty leczenia kanałowego
Na cenę leczenia kanałowego pod mikroskopem składa się wiele czynników. Przybliżony koszt dostępny jest w cenniku na naszej stronie internetowej. Jednak szczegółowy kosztorys określa lekarz, uwzględniając liczbę opracowanych kanałów, stopień komplikacji zabiegu lub rodzaj odbudowy korony protetycznej. Cena leczenia kanałowego może się zatem różnić w zależności od przypadku i potrzeb pacjenta.
Cennik
Leczenie kanałowe pod mikroskopem