NovaDent

Oferta stomatologiczna

Protetyka

Protetyka stomatologiczna skupia się na uzupełnianiu braków zębowych różnego typu pracami protetycznymi, takimi jak korony i mosty protetyczne, licówki, protezy zębowe częściowe i całkowite. Utrata zęba ma bowiem poważne konsekwencje dla całej jamy ustnej. Powoduje przeciążenia i nadmierne ścieranie się bądź rozchwianie zębów. Może wpływać na zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych i powodować różnego rodzaju bóle. Braki zębowe zwiększają także rozwój próchnicy i chorób dziąseł, a przede wszystkim zaburzają estetykę uśmiechu.

Dentysta protetyk – kiedy się do niego udać?

Do dentysty protetyka najlepiej udać się zaraz po utracie zęba. Założenie indywidualnie dopasowanego uzupełnienia protetycznego znacznie poprawi komfort życia i estetykę uśmiechu, ale także wpłynie dobroczynnie na zdrowie pozostałych zębów. Po założeniu gotowej protezy zębowej lub innej pracy protetycznej lekarz specjalista z zakresu protetyki określi częstotliwość wizyt kontrolnych. Należy się do niego zgłosić także w przypadku, gdy uzupełnienie uległo uszkodzeniu.

Rodzaje protez zębowych

Protetyka oferuje dwa typy protez zębowych – częściowe i całkowite. Protezy częściowe dedykowane są osobom, które utraciły zaledwie jeden lub kilka zębów. Protezy całkowite, jak sama nazwa wskazuje, uzupełniają cały łuk zębowy, a zatem stosujemy je w przypadku bezzębia.

Do uzupełnień stałych należą:

 • licówki,
 • inlay, onlay i overlay,
 • korony protetyczne,
 • mosty protetyczne,
 • endokorony,
 • wkłady koronowo-korzeniowe.

Wśród ruchomych protez zębowych wyróżniamy:

 • protezy szkieletowe,
 • protezy akrylowe – częściowe i całkowite,
 • protezy elastyczne,
 • protezy overdenture – czyli szkieletowe na zatrzaskach,
 • protezy na 2 zasuwach lub teleskopach
 • mikroprotezy.

W naszej klinice oferujemy pacjentom jedynie sprawdzone, wysokiej jakości uzupełnienia, dbając o to, aby służyły im przez długi czas i prezentowały się bardzo naturalnie.

Z czego wykonane są protezy zębowe?

Protezy zębowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Do najczęściej stosowanych należą: ceramika, metale lub stopy metali i tworzywa sztuczne. W naszym gabinecie protetyki w przypadku uzupełnień typu korona, most, licówka lub wkłady i nakłady protetyczne stosujemy najwyższej jakości tworzywa, takie jak porcelana, ceramika lub ceramika na podbudowie z cyrkonu. Protezy zębowe ruchome wykonuje się z tworzyw nieco bardziej plastycznych, np. z akrylu.

Przebieg leczenia protetycznego

Każde leczenie, także protetyczne, rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej. Lekarz zapozna się ze stanem zębów, skieruje na badania diagnostyczne, a jeśli będzie taka potrzeba zaleci wykonanie higienizacji zębów i wyleczenie ewentualnych ubytków próchnicowych lub chorób przyzębia.

Przygotowanie pracy protetycznej rozpoczyna się od bezbolesnego skanowania zębów naszym nowoczesnym skanera wewnątrzustnym. Następnie przygotowujemy modele wax-up i mock-up, dzięki którym pacjent może zobaczyć, jak będzie wyglądał jego nowy uśmiech. Kolejny etap to projektowania pracy przez technika w laboratorium protetycznym z uwzględnieniem wszelkich uwag pacjenta. Gotowe uzupełnienie mocowane jest w jego jamie ustnej pacjenta.

Licówki, korony – efekty leczenia

Licówki stosujemy w sytuacji wystąpienia niedoskonałości zęba, zaś korony protetyczne, gdy naturalna korona uległa całkowitemu zniszczeniu. Obie prace wpływają znacząco na harmonię i estetykę uśmiechu, szczególnie jeśli zastosowane zostały na zębach przednich. A warto dodać, że problemy estetyczne są dla pacjentów często poważniejszym problemem niż czynniki medyczne.

Korony protetyczne ponadto zastępując widoczną część zęba wpływają pozytywnie na pozostałe zęby własne. Sprawiają, że nie ulegają one nadmiernemu ścieraniu, przemieszczaniu i rozchwianiu. Brak korony zębowej powoduje bowiem przeciążenie okolicznych zębów.

Cennik

Protetyka

Proteza akrylowa całkowita (osobno góra i dół)
1200 zł
Proteza akrylowa częściowa
1000 zł
Mikroproteza
600 zł
Proteza szkieletowa
2000 zł
Proteza szkieletowa z zatrzaskami
3800 zł
Proteza na 2 zasuwach
3800 zł
Proteza na teleskopach (metalowy + 1200 zł każdy teleskop)
2000 zł
Szynoproteza
2000 zł
Podścielenie protezy (sklejenie)
300 zł
Dostawienie zęba
200 zł
lnlay / Onlay ceramiczny
800 - 1000 zł
Licówka ceramiczna
1500 zł
Licówka porcelanowa
1500 zł
Korona porcelanowa na metalu margin
1000 zł
Korona pełnoceramiczna
1500 zł
Korona pełnokonturowa
1250 zł
Korona ceramiczna na podbudowie z cyrkonu
1500 zł
Wkład koronowo korzeniowy
400 zł
Szyna relaksacyjna
500 zł

Novadent

Skontaktuj się

Chciałabyś umówić się na wizytę? Zostaw swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w celu zaproponowania dogodnego terminu.

  Novadent

  Pacjenci o nas