Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się inwazyjnym leczeniem jamy ustnej oraz obszarów jej przyległych. Wszystkie zabiegi chirurgii stomatologicznej przeprowadzamy w sposób precyzyjny i bezbolesny, przy użyciu wysokiej jakości materiałów, nowoczesnego sprzętu i skutecznego znieczulenia miejscowego. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcja zęba i usuwanie ósemek.
Spis treści
Czym zajmuje się chirurg stomatolog?
Chirurg stomatolog wykonuje zabiegi chirurgii i mikrochirurgii. Na wizycie konsultacyjnej lekarz zapoznaje się ze stanem zębów, wykonując ich przegląd. Niezbędne są też badania diagnostyczne, które pozwolą precyzyjnie zaplanować leczenie oraz szybko i skutecznie usunąć zaistniały problem. Wszystkie badania RTG pacjent wykona na miejscu w naszej klinice. Posiadamy nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny. Po przeanalizowaniu wyników badań, chirurg wyjaśnia pacjentowi, jak dokładnie będzie wyglądało leczenie.
Chirurg codziennie współpracuje z lekarzami innych specjalizacji stomatologii. Do gabinetu chirurgii stomatologicznej kierowani są pacjenci przykładowo w trakcie leczenia ortodontycznego, implantologicznego lub protetycznego. Interwencja lekarza jest także niezbędna w przypadku niektórych urazów mechanicznych.
Zabiegi chirurgii stomatologicznej
W naszej klinice wykonujemy szereg zabiegów chirurgii stomatologicznej:
- ekstrakcje zębów – jedno- i wielokorzeniowych,
- ekstrakcje zębów mądrości – czyli usuwanie ósemek,
- usunięcie pozostawionego korzenia,
- resekcje wierzchołka korzenia zęba,
- hemisekcje,
- podcięcie lub plastyka wędzidełka,
- wyłuszczanie torbieli,
- wszczepianie implantów,
- augmentacja kości i podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift),
- zabiegi chirurgiczne ze wskazań ortodontycznych.
Ekstrakcja zęba – przebieg zabiegu
Ekstrakcję zęba traktujemy jako ostateczność. Zawsze staramy się uratować każdy ząb, co jest obecnie łatwiejsze ze względu na technologicznie rozwiniętą, nowoczesną aparaturę. Bywają jednak sytuacje, kiedy stan zęba jest na tyle poważny, że wyklucza możliwości leczenia. W takim przypadku dentysta kieruje pacjenta na ekstrakcję zęba do gabinetu chirurgii stomatologicznej. W przypadku zębów mądrość lekarz może zalecić ekstrakcje w sytuacji:
- zatrzymania zębów,
- położenie zębów uniemożliwiającego utrzymanie ich higieny (duże ryzyko próchnicy),
- nieprawidłowego rozwoju zębów, który wpływa negatywnie na pozostałe zęby, np. ósemki nie mieszczące się w łuku zębowym lub rosnące pod złym kątem powodując ściśnięcie pozostałych zębów.
Przed rozpoczęciem zabiegu podajemy znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Ekstrakcja jest zawsze precyzyjnie zaplanowana, tak aby jej wykonanie było jak najmniej inwazyjne.
Po usunięciu zęba, do czasu aż rana się zagoi, zalecamy stosowanie specjalnej diety. Należy spożywać posiłki płynne lub półpłynne w letnich temperaturach. Niewskazane jest także w tym czasie palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a nawet płukanie ust. Wszelki wysiłek fizyczny należy pozostawić do pełnego zabliźnienia się naruszonego zabiegiem obszaru.
Usuwanie ósemek – czy boli?
Sama nazwa “chirurgia stomatologiczna” przyprawia niektórych pacjentów o dreszczyk niepokoju. Dlatego zawsze wyjaśniamy, że stosujemy skuteczne znieczulenie miejscowe, które gwarantuje bezbolesność całego procesu ekstrakcji – niezależnie czy jest to usuwanie ósemek, czy innych zębów. Nowoczesna stomatologia zmieniła oblicze tego rodzaju inwazyjnych zabiegów, podnosząc ich komfort i całkowicie eliminując odczuwanie bólu.
Cennik
Chirurgia stomatologiczna